Rozrywka

Ciężarówki z Indii to jeżdżące dzieła sztuki. Zobaczcie na te zdobienia!

Kolorowe, pełne symboli i znaczeń – istne dzieła sztuki – tak określane są indyjskie ciężarówki. Truckerzy wkładają wiele wysiłku i serca w to, by trucki były nie tylko ich domem, ale także wizytówką. Nic dziwnego, że przyciągają zainteresowanie ludzi spoza świata transportu.

Temat kolorowych indyjskich ciężarówek podjął podróżnik-youtuber Johnny Harris. Mężczyzna we współpracy z kanałem CurosityStream stworzył krótki reportaż na temat tego zjawiska. 

Większość ciężarówek, które jeżdżą po indyjskich drogach jest przepięknie zdobiona. Indyjska sztuka malowania trucków to połączenie wizualnych motywów zaczerpniętych z lokalnej kultury, języka, wierzeń i historii. Kolorowe ornamenty umieszczone na kabinach i naczepach sprawiają, że przejażdżka po drogach w Indii to swego rodzaju artystyczne przeżycie. 

Ciężarówki są malowane w sposób bardzo osobisty. Są też wyrazem indywidualnego poczucia estetyki, przekonań i wierzeń kierowców, którzy spędzają w nich mnóstwo czasu. Muszą się w niej czuć swobodnie.

To nasz dom, żyjemy i jemy w ciężarówkach. Naprawdę mówimy o truckach jak o domu – przekonuje indyjski trucker, który wziął udział w reportażu. 

Obowiązkowe elementy 

W ciągu wielu lat sposób przyozdabiania ciężarówek ewoluował. Naturalnie wyodrębniły się pewne style. Po pierwsze, dużą rolę zaczęły odgrywać kolory jasne i nasycone. Rzadko kiedy używa się barw ciemnych lub neutralnych tj. odcieni czerni i szarości.

Po drugie, dużą rolę odgrywa także krój pisma i fonty, którymi pisane są widoczne na truckach słowa. Truckerzy stawiają na frazy pisane w języku angielskim. Umieszczane są w ramkach, tak by sprawiały wrażenie obrazów 3D.  

Po trzecie, truckerzy na tyle naczepy starają się zostawiać różnego rodzaju napisy będące jednocześnie komunikatami. Jak zaznacza Harris, są to zazwyczaj przekazy dotyczące bezpieczeństwa. Dotyczą m.in. używania klaksonów w trakcie wyprzedzania czy używania świateł długich na nocnych trasach. 

Po czwarte, ikonografia, czyli symbole, które zdobią ciężarówki, odzwierciedlają upodobania truckerów. Niektórzy wybierają bardzo uniwersalne symbole, np. orły, które oznaczają szybkość i precyzję. Inni z kolei stawiają na znaki związane z religią, ponieważ w ten sposób chcą czuć się bezpieczni. 

Cały reportaż możecie obejrzeć poniżej:

Fot. pexels.com/Zhangeldy Beimish

Komentarze

Najpopularniejsze

Do góry