Bezpieczeństwo

Manipulował tacho za pomocą pendriva. Drugi raz!

Inspektorzy ITD z Kielc wykryli kolejną manipulację tachografem. Tym razem wykorzystano pendrive, który zmieniał zapisy danych cyfrowych. Niestety to nie pierwszy raz, kiedy w tym samym pojeździe doszło do instalacji nielegalnego urządzenia.

Do zatrzymania pojazdu, w którym Inspektorzy wykryli manipulację, doszło na drodze S7 w miejscowości Występa (woj. świętokrzyskie). Podczas kontroli Inspektorzy przeprowadził analizę danych cyfrowych pobranych z tachografu. Otrzymane wyniki wzbudziły ich podejrzenia. Inspektorzy zaczęli przypuszczać, że mają do czynienia z manipulacją tachografem. 

Fot. GITD Kielce

By potwierdzić swoje przypuszczenia, Inspektorzy skierowali więc pojazd do autoryzowanego serwisu tachografów, gdzie wykonano dodatkową kontrolę. Podczas oględzin okazało się, że mieli rację. Wyłącznik tachografu sterowany był urządzeniem zewnętrznym. W tym przypadku był to pendrive podłączony przez kierowcę do dodatkowego gniazda USB, który zmieniał zapisy danych cyfrowych tachografu oraz karty kierowcy – zaznacza GITD Kielce w oficjalnym komunikacie. 

Fot. GITD Kielce

Niedozwolone urządzenie zdemontowano. Wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą 10 tys. zł. Ponadto, Inspektorzy powiadomili właściwą prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa – wyjaśnił Inspektorat.

To nie był pierwszy raz

Podczas prowadzonej kontroli, Inspektorzy odkryli, że dokładnie ten sam pojazd należący do tego samego przewoźnika został skontrolowany w Kielcach w październiku 2017 r. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Inspektorzy wtedy także wykryli niedozwolone manipulowanie tachografem.

– Był to nieco „starszy” sposób, w którym urządzeniem sterującym był pilot – zaznacza GITD Kielce. 

Przedsiębiorca został ukarany wtedy karą administracyjną wynoszącą 10 tys. zł. Wygląda na to, że niestety niczego się nie nauczył. 

Fot. GITD Kielce

Komentarze

Najpopularniejsze

Do góry