Bezpieczeństwo

Używał telefonu podczas jazdy. Nie spowodował wypadku, ale i tak sąd wymierzył mu karę 14 miesięcy więzienia

W październiku 2017 r. kierowca Dmitrijus Jakimcovas spędził 38 minut wpatrzony w swój telefon komórkowy. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby trucker robił to podczas pauzy. Niestety kierowca przez ten cały czas równocześnie prowadził ciężarówkę. Sąd wyznaczył mu surową karę. 

Do zdarzenia doszło na obrzeżach Londynu, kiedy to Dmitrijus poruszał się autostradą M1. Kierowca swoją uwagę dzielił pomiędzy telefon a prowadzenie trucka. Nie uszło to uwadze innych osób jadących tą samą trasą co mężczyzna. Dziwnie poruszający się truck przykuwał uwagę i wzbudzał poczucie niebezpieczeństwa. Dlatego też, ci, którzy zauważyli  ciężarówkę postanowili działać i zadzwonili pod numer firmowy widoczny na ciężarówce.

– Ze względu na sposób prowadzenia pojazdu, zmartwieni ludzie poruszający się na autostradzie zgłosili kierowcę do jego pracodawcy. Mężczyzna kilkukrotnie korzystał z trzeciego pasa bezprawnie. W pewnym momencie, obszerne nagrania pokazują, jak trucker korzysta z telefonu przez 38 minut bez przerwy. Widać również jak szuka po kabinie kabla, jednocześnie korzystając z telefonu i prowadząc pojazd – przyznaje cytowana przez portal birminghammail.co.uk, Priya Bakshi, prokurator. 

Szefostwo firmy Graphic Packaging International, gdy tylko dowiedziało się o tym, co wyprawia ich kierowca postanowiło sprawdzić czy faktycznie taka sytuacja ma miejsce. Podłączyli się do kamery zamontowanej w kabinie. Nagranie wyraźnie pokazało, że trucker w jednej ręce ma telefon, drugą natomiast ledwo trzyma kierownicę. Szefowie nie zastanawiali się długo i wezwali policję. 

Trucker został ukarany 

Niedawno zakończył się proces, w którym trucker za swoje zachowanie został skazany na 14 miesięcy więzienia. Ponadto, sąd odebrał mu prawo jazdy na dwa lata i siedem miesięcy – donosi birminghammail.co.uk. 

– To była długa niebezpieczna jazda, podczas której oskarżony wydawał się nieświadomy oczywistego niebezpieczeństwa, jakie jego działania stanowiły dla innych użytkowników dróg. Oglądając wideo nagrane w kabinie, widać ograniczoną koncentrację, niewłaściwe korzystanie z pasów ruchu oraz agresywny sposób prowadzenia pojazdu – tłumaczył Andrew Baxter, zastępca naczelnego prokuratora koronnego CPS East Midlands.

Myślicie, że taka kara wystarczy, by skutecznie odstraszyć przed korzystaniem z telefonu komórkowego podczas jazdy?

Fot. Screen z YouTube/Daily Mail

Komentarze

Najpopularniejsze

Do góry